European Commission – EIDHR (Evropska komisija - EIDHR)

Naziv programa

European Instrument for Democracy and Human Rights (Evropski instrument za demokratiju i ljudska prava)

Opšti ciljevi

Evropski instrument za demokratiju i ljudska prava (EIDHR) je konkretan izraz opredijeljenosti Evropske unije podršci i promovisanju demokratije i ljudskih prava u trećim zemljama.

Nadovezujući se na program od 2007. do 2013. godine, 2014. godine je dogovoren doprinos postizanju politika Evropske unije u oblasti ljudskih prava i demokratije u zemljama koje nisu članice EU, uključujući ciljeve Strateškog okvira o ljudskim pravima i demokratiji  godine i novi Akcioni plan za period od 2015. do 2019. godine.

Budžet za period od 2014. do 2020. godine iznosi 1,332,752,000 eura i uglavnom se usmjerava putem organizacija civilnog društva čiji se projekti biraju putem otvorenih javnih poziva (koje objavljuju Delegacije EU ili sjedište u Briselu). EIDHR je program koji je komplementaran ostalim instrumentima vanjske pomoći EU.

Koje aktivnosti se finansiraju

Ključni ciljevi EIDHR-a su sljedeći:

  • Podrška, razvoj i konsolidovanje demokratije u trećim zemljama unapređenjem participativnih i reprezentativnih oblika demokratije, jačanjem cjelokupnog demokratskog ciklusa, osnažujući posebno aktivnu ulogu civilnog društva, vladavinu zakona, i poboljšavajući pouzdanost izbornog procesa, posebno putem izbornih posmatračkih misija EU;
  • Unapređenje poštivanja ljudskih prava i osnovnih sloboda, proglašenih u Univerzalnoj deklaraciji UN-a o ljudskim pravima i u ostalim međunarodnim i regionalnim instrumentima ljudskih prava, te jačanje njihove zaštite, promocije, provedbe i nadzora, putem podrške relevantnim organizacijama civilnog društva, braniteljima ljudskih prava i žrtvama represije i zloupotrebe.

U poređenju sa periodom od 2007. do 2013. godine, EIDHR 2014-2020 je prilagođen tako da odgovori na nove realnosti, strateški je u pogledu fokusa, te je proceduralno lakši za provedbu. Budžet EIDHR-a je uvećan omogućavajući tako Evropskoj uniji da obezbjedi više podrške razvoju civilnog društva i njegove specifične uloge ključnog aktera pozitivnih promjena u svrhu podrške ljudskim pravima i demokratiji. Ovo podrazumijeva povećanje kapaciteta EU da što ranije reaguje na slučajeve kršenja ljudskih prava, kao i veću podršku međunarodnim i regionalnim mehanizmima zaštite ljudskih prava.

Veličina donacije

Minimalna suma u okviru ovoga poziva za projekte je 150.000 EUR, a maksimalna suma je 350.000 EUR.

Geografsko područje podrške

Bosna i Hercegovina.

Kriterij podobnosti

Kako bi aplicirali za donaciju, aplikanti moraju:

  • biti pravno lice,
  • neprofitna organizacija,
  • specifična vrsta organizacije, kao što su: nevladine organizacije, sindikati ili obrazovane institucije,
  • državljani BiH,
  • direktno odgovorni za pripremu i vođenje projekta zajedno sa partnerima, a ne radeći kao posrednik.

Potencijalni aplikanti ne mogu učestvovati u pozivu za projekte ili dobiti donaciju ako su u situaciji koja je opisana u stavci 2.3.3 Praktičnog vodiča ugovornih procedura za EK eksterne akcije (dostupno na sljedećoj adresi: http://ec.europa.eu/europeaid/2014-practical-guide-procurement-and-grants-european-union-external-actions-track-change-version_en)

Kontakt

Web stranica: www.europa.ba