Earth Journalism Network

Naziv programa

Biodiversity Media Grant Opportunity (Grant prilike za medijsku bioraznolikost)

Opšti ciljevi

Internews je razvio Earth Journalism Network (EJN) da osnaži i omogući novinarima/kama iz zemalja u razvoju da učinkovitije pokriju pitanja životne okoline. Sa zadatkom da poboljša količinu i kvalitet pokrivenosti pitanja životne okoline, preko 8.000 članova/ica iz 120 zemalja, EJN obučava novinare/ke da pokrivaju širok raspon tema, razvijaju revolucionarne digitalne medijske stranice, uspostavlja mreže novinara/ki za životnu okolinu u zemljama gdje oni još ne postoje, i gradi kapacitete kroz radionice i razvoj nastavnih materijala, programe povezivanja, podršku za proizvodnju i distribuciju priča, i dijeljenje malih grantova. Ovdje možete saznati više o našem osoblju, mreži i partnerima.

Od 2004. godine, EJN je obučio više od 4.500 novinara/ki iz više desetina zemalja u razvoju u raznim pitanjima zaštite životne okoline, uključujući klimatske promjene, bioraznolikost, vode, zdravlje životne okoline, kao i okeana i obalnih resursa. Kao izravna posljedica našeg djelovanja, novinari/ke - koji rade u štampanim medijima, radiju, TV i online – su napravili više od 5.000 priča. Neke od tih priča – npr. u Kini, Vijetnamu, Indiji i Pakistanu – su osvojili nacionalne i međunarodne nagrade, nakon otkrivanja afera kao što su krijumčarenja životinja i fabrike koje ilegalno zagađuju životnu okolinu.

EJN je također organizirao vlastiti nagradni program Earth Journalism Awards, u kojem je učestvovalo više od 900 novinara/ki iz 148 zemalja, a 15 novinara/ki je nagrađeno za proizvodnju nekih od ovogodišnjih najboljih priča o klimatskim promjenama, sa naglaskom na ključne teme iz različitih krajeva svijeta. Udružili smo se sa drugim neprofitnim organizacijama za Fellowship programs o presudnim događajima - uključujući samite o klimatskim promjenama, bioraznolikosti i vodama - gdje novinari/ke iz zemalja u razvoju imaju korist od aktivnosti izgradnje kapaciteta i mogućnosti izvještavanja. Konačno, naša on-line mreža povezuje stotine novinara iz cijelog svijeta koji se zanimaju za pokrivanje pitanja zaštite životne okoline.

Koje aktivnosti se finansiraju

Grantovi za medijsku bioraznolikost će podržati projekte koji:

  • Grade kapacitet novinarske mreže i medijskih organizacija da izvještavaju o pitanjima biološke raznolikosti i očuvanja.
  • Provode bioraznolikost i/ili aktivnosti obuke očuvanja za novinare/ke.
  • Grade unutrašnje kapacitete.
  • Organiziraju lokalne mreže oko tih pitanja.

Veličina donacije

Prosječna veličina granta je oko 10.000 dolara, s potencijalno većim grantovima za projekte koji se bave kritičnim potrebama.

Rok za prijave

Novi poziv se očekuje u 2020. godini.

Kriterij podobnosti

Grant prilika za medijsku bioraznolikost je napravljena za podršku podizanju svijesti ili izgradnju kapaciteta oko biološke raznolikosti i očuvanja, izgradnju mreža, proizvodnju sadržaja oko tih pitanja, ili stvaranje digitalnih ili drugih medija. Aplikanti trebaju imati na umu povezanost sa postojećim medijskim organizacijama ili dati detaljne planove o tome kako će ovaj projekt omogućiti stvaranje nove mreže ili organizacije.

Kako je Internews striktno organizacija za razvoj medija, molimo vas da se izbjegnete bilo kakve programe koji su namijenjeni za zagovaranje ili političke kampanje. Iako ćemo razmotriti zahtjeve nevladinih organizacija ili ekoloških grupa koji žele izgraditi kapacitete novinara/ki o pitanjima očuvanja, prednost će se dati programima kojim apliciraju novinari/ke ili su povezani sa njima, medijskim organizacijama, školama novinarstva i slično.

 

Kako aplicirati

Molimo vas da pogledate https://earthjournalism.net/opportunities za više informacija.

Kontakt

Web stranica: http://earthjournalism.net/