Dijaspora za razvoj (D4D)
Opšti ciljevi
D4D je projekat Vlade Švicarske i Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice Bosne i Hercegovine (BiH), u partnerstvu s Razvojnim programom Ujedinjenih naroda (UNDP) i Međunarodnom organizacijom za migracije (IOM) u BiH. Osnovni cilj projekta je da doprinese poboljšanju socio-ekonomskih prilika i perspektiva za žene i muškarce u BiH, kao i unapređenju njihovog kvaliteta života kroz snažniju saradnju s dijasporom. Ovaj cilj će biti postignut kroz tri ključna rezultata:
1. Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice BiH i Ministarstvo vanjskih poslova BiH, u saradnji s institucijama vlasti na različitim razinama, koriste i dalje razvijaju svoje instrumente kako bi aktivno povezali, osigurali razmjenu i angažirali pripadnike i organizacije dijaspore.
2. Jedinice lokalne samouprave usklađuju svoje razvojne strategije sa strateškim opredjeljenjima viših nivoa vlasti po pitanju dijaspore, pružaju kvalitetnije usluge dijaspori, te potiču inicijative kojima se privlače znanje i investicije dijaspore u lokalnu zajednicu.
3. Partneri iz dijaspore prenose znanje i vještine te ostvaruju zajednička ulaganja s akterima iz privatnog sektora u BiH, doprinoseći stvaranju novih radnih mjesta.
Koje aktivnosti se finansiraju
U okviru Investicijskog fonda kroz ovaj javni poziv pružit će se podrška investicijskim projektima koji kroz produktivnu poslovnu saradnju s bh. dijasporom, doprinose unapređenju konkurentnosti, pristupu novim tržištima, poslovnom rastu te stvaranju novih radnih mjesta u BiH.
Očekuje da će se kroz Investicijski fond podržati najmanje 7 novih investicijskih projekata, privući ulaganja privatnog sektora u saradnji s dijasporom u minimalnom iznosu od 2.100.000 KM te kreirati 150 novih radnih mjesta (od čega minimalno 30% za žene) na području FBiH i BD BiH.
Efekti podrške će se pratiti i nakon realizacije investicija, kako bi se evidentirao njihov uticaj na konkurentnost i zapošljavanje u saradnji s dijasporom.
Veličina donacije
U okviru zadnjeg poziva Ukupno raspoloživa finansijska sredstva (u obliku bespovratnih sredstava) po ovom javnom pozivu iznose ukupno 1.400.000 KM. Maksimalni iznos bespovratne finansijske podrške po projektu iznosi 200.000 KM, dok je minimalni iznos podrške po projektu 88.000 KM. Podnosilac prijedloga investicijskog projekta mora osigurati sufinansiranje u vrijednosti od najmanje 60% od ukupnog iznosa investicije.
Rok za prijave
Zadnji poziv je bio otvoren do kraja juna/lipnja 2018. godine, a novi poziv se očekuje u narednom periodu.
Geografsko područje podrške
Bosna i Hercegovina.
Kriterij podobnosti
Prihvatljivi podnosioci prijedloga investicijskih projekata
Kako bi ispunili uslove prihvatljivosti, podnosioci prijedloga investicijskih projekata moraju biti:
- Pravno lice/privredno društvo koje:
- ima sjedište na području FBiH i BD BiH;
- posluje pozitivno u 2017 godini (ili u prethodnoj kalendarskoj godini prije podnošenja prijedloga investicijskog projekta);
- ima redovno izmirene poreze, doprinose i plate;
- ima osigurano učešće partnera iz dijaspore u predloženom projektu, što može podrazumijevati:
- zajedničku investiciju s partnerom iz dijaspore koja uključuje promjenu vlasničke strukture podnosioca prijedloga investicijskog projekta (npr. dokaz o zajedničkom ulaganju u postojeće privredno društvo); ili
- proširenje trenutne djelatnosti kroz jasno definiranu ulogu dijaspore u tom proširenju; ili
- podnosilac prijedloga investicijskog projekta ima dijasporu u svojoj vlasničkoj strukturi ili u top menadžmentu i ulaže nova finansijska sredstva u proširenje kapaciteta i trenutne djelatnosti; ili
- podnosilac prijedloga investicijskog projekta ima ugovor o kupovini u svom lancu vrijednosti sa predstavnicima dijaspore (koji mogu biti vlasnici kompanija ili visoko pozicionirani u menadžmentu nekog pravnog lica koje posluje u inostranstvu), a koji će mu osigurati povećanu prodaju, izvoz, produktivnost itd; ili
- neki drugi pravno vezujući ugovor koji je osnova za planirano investiranje s partnerom iz dijaspore, bilo da se radi o fizičkom ili pravnom licu.
Dijasporom u kontekstu ovog javnog poziva se smatraju lica koja vode porijeklo iz BiH, a žive u inozemstvu, što uključuje osobe rođene u BiH i njihove potomke.
Kontakt
Razvojni program Ujedinjenih nacija (UNDP)
Projekat “Dijaspora za razvoj”
UN HOUSE
Zmaja od Bosne bb
71.000 Sarajevo