The Democracy and Media Foundation (Fondacija za demokratiju i medije)

Opšti ciljevi

The Democracy and Media Foundation je dionički fond. Najveći udio našeg kapitala se ulaže u medijske kompanije, posebno De Persgroep Nederland (De Volkskrant, Trouw i Het Algemeen Dagblad) i MediaHuis Nederland (NRC Handelsblad i nrc.next). Ovim ulaganjima podržavamo pronalaženje istine i pluralnost u nizozemskom medijskom krajoliku. Također smo jedan od inicijatora Evropske nagrade za štampu i imamo manjinski interes u De Correspondent.

Ostatak našeg kapitala ulaže se u ASN banku i Triodos banku. Koristimo povrat tih ulaganja za podršku inicijativama i organizacijama koje pridonose jakoj i poštenoj ustavnoj demokratiji kao i nezavisnim medijima. Među ostalima, podržavamo publikacije, predavanja, dokumentarce, tehnološke inovacije, izložbe, nagrade u novinarstvu i obuku novinara.

Koje aktivnosti se finansiraju

Da li imate inicijativu koja potiče nezavisne i kritičke medije ili koja održava ili promiče snažnu i pravednu demokratsku državu? Da li vaša inicijativa odgovara našim stupovima traženja istine, inovacijama u medijima, temeljnim pravima i slobodi, snažnoj demokratiji, komemoraciji i sjećanju?

The Democracy and Media Foundation podržava projekte koji se suprotstavljaju svim oblicima totalitarizma u društvenom i političkom životu i teže ka snažnoj demokratiji i raznovrsnim medijima.

Cilj 1: Jaka, pravedna ustavna demokratija:

  1. Temeljna prava i slobode

- sloboda govora ili pravo slobodnog i izražavanja mišljenja u okviru zakona;

- zabrana diskriminacije/rasizma, kao i (pod)svjesno nejednako postupanje ili isključivanje drugih osoba na osnovu određenih osobnih karakteristika jer su dio određene grupe;

- pravo na poštivanje privatnosti u privatnom i porodičnom životu i generalno, sa naglaskom na digitalnu privatnost.

  1. Snažna demokratija

- razvoj nove inkluzivne demokratske prakse (kako u sudjelovanju i zastupanju) na način koji odgovara digitalnom dobu informiranih građana sa različitim pozadinama, gdje je naglasak na uključivanje glasova koji se ne čuju, koji su podzastupljeni ili nisu dovoljno priznati;

- pridonošenje povećanju odgovornosti vlada, poduzeća i društvenih institucija, primjerice poboljšanjem pristupačnosti i transparentnosti.

  1. Komemoracija i sjećanje

- istorija otpora novina Het Parool;

- događanja tokom Drugog svjetskog rata;

- povijest nizozemskog ropstva i kolonijalizma;

- opozicija protiv totalitarne vladavine u opštem smislu.

Cilj 2: Nezavisni, kritički mediji:

  1. Traženje istine

- (Istraživačke) novinarske inicijative koje za cilj imaju pokazati prijetnje našim osnovnim pravima, kako je opisano i u našem stupu "Osnovna prava i slobode".

  1. Medijska inovacija

- razvoj inovativnih modela poslovanja i distribucije koji služe medijskim organizacijama u njihovoj potrazi za istinom i provjeravanju onih na vlasti;

- traženje odgovora na novu dinamiku moći u medijskom krajoliku;

- korištenje inovativnih novinarskih pristupa kako bi zainteresirali publiku kroz priče koje ispunjavaju ciljeve, misije, stupove i prioritete Democracy and Media Foundation (npr. konstruktivno novinarstvo, narativno novinarstvo).

Veličina donacije

• Maksimalna veličina granta je 50.000 eura po projektu (godini). • Prosječni iznos koji Fondacija daje po projektu iznosi 15.000 eura. • Fondacija će zatražiti revizorski izvještaj za projekte koji dobiju preko 50.000 eura.

Rok za prijave

Rok prijave prijedloga projekata je 2. februar/veljača 2020. godine

Geografsko područje podrške

Veliki broj zemalja širom svijeta, uključujući i BiH. Finansiranje organizacija van Nizozemske je ograničeno, ali moguće. 

Kriterij podobnosti

Da bi provjerili svoju kvalificiranost za apliciranje pošaljite upit putem linka https://www.stdem.org/en/how-to-apply/

Kako aplicirati

Molimo vas da pogledate https://www.stdem.org/en/how-to-apply/ za više informacija.

Kontakt

Stichting Democratie en Media

Spuistraat 112-D

1012 VA Amsterdam

The Netherlands

Tel: +31 20 53 00 300

Faks: +31 20 53 00 309

Email: linfo@stdem.org

Web stranica: https://www.stdem.org/en/