The Danube Transnational Programme (Transnacionalni program Dunav)

Opšti ciljevi

Danube Transnational Programme je instrument finansiranja European Territorial Cooperation (ENC), poznatiji kao Interreg. ENC je jedan od ciljeva kohezijske politike Evropske unije i pruža okvir za provedbu zajedničkih akcija i razmjene politika između nacionalnih, regionalnih i lokalnih aktera iz različitih država članica.

Danube Transnational Programme (DTP) promiče ekonomsku, socijalnu i teritorijalnu koheziju u Podunavlju kroz integraciju politika u odabranim područjima.

Kako bi se postigao viši stepen teritorijalne integracije vrlo heterogenog Podunavlja, transnacionalni program saradnje djeluje kao poticaj politikama i pionir u cilju rješavanja zajedničkih izazova i potreba u pojedinim područjima politika gdje se očekuje da transnacionalna saradnja poluči konkretne rezultate.

S obzirom na geografsku pokrivenost, ovaj vrlo kompleksan program pruža političku dimenziju transnacionalne saradnje koji je jedinstven u Evropi, uspješno se suočava sa izazovima kao što su osiguranje dobrih mehanizama za ugovorne partnere koji primaju sredstva iz različitih instrumenata EU.

Danube Transnational Programme finansira projekte za razvoj i praktičnu primjenu političkih okvira, alata i usluga, kao i konkretnih malih pilot ulaganja. Traži se i jaka komplementarnost sa širom Strategijom evropske unije za dunavsku regiju (EUSDR).

 

Koje aktivnosti se finansiraju

Program saradnje je strukturiran duž četiri prioritetne osi (peta prioritetna os se odnosi na tehničku pomoć Danube Transnational Programme) koji namjeravaju razvijati koordinirane politike i aktivnosti u programskom području jačanja obaveze iz Strategije Evrope 2020 u odnosu prema tri dimenzije pametnog, održivog i uključivog rasta.

Prioriteti Transnacionalnog programa Dunav se temelje na specifičnim karakteristikama i potrebama programskog područja koji su identificirani i dogovoreni kroz opsežno programiranje i proces konsultacija između zainteresiranih strana i šire ETC zajednice. Štaviše, programiranje je uzelo u obzir lekcije naučene iz prethodnih razdoblja programiranja, u zadanom finansijskom okviru i postojanju odgovarajućih provedbenih i upravnih struktura.

Projekti podržani od strane Transnacionalnog programa Dunav (DTP) moraju formirati transnacionalna partnerstva sarađujući ​​zajedno na sljedeća četiri tematska prioriteta i kroz posebne ciljeve:

Inovativni i društveno odgovoran Dunav

Kako bi pridonio provedbi glavne inicijative "Innovation Union of the Europe 2020 Strategy" u zemljama dunavske regije, program obraća posebnu pažnju na niz inovativnih tema od šireg značaja na području saradnje, kao što su eko-inovacije, prijenos znanja, klaster politika, socijalne inovacije i vještine preduzetništva, uključujući tehnološke i ne-tehnološke aspekte inovacija. Veliki značaj se daje socijalnim dimenzijama inovacija (socijalne inovacije, obrazovni aspekti i preduzetničkih vještine).

Specifični ciljevi obuhvaćeni Prioritetom 1 su:

  • poboljšanje okvirnih uslova za inovacije, i
  • povećanje kompetencije za poslovne i društvene inovacije.

Ukupan budžet za prioritet 1 je: 72.995.850 eura.

Dunav odgovoran prema životnoj okolini I kulturi

Transnacionalni program Dunav jača zajedničke i integrirane pristupe očuvanja i upravljanja raznolikosti prirodnih i kulturnih dobara u Podunavlju kao podlogom za održivu strategiju razvoja i rasta. Štaviše, program predviđa ulaganje u kreiranje i/ili održavanje ekoloških koridora transnacionalnog značaja u dunavskoj regiji. Ovaj zahvat je direktno povezan sa upravljanjem vodama i kontrolom rizičnih faktora životne okoline, kao što poplavni rizici. Nadalje, sprječavanje katastrofa i upravljanje katastrofama (upravljanje rizikom) je u vezi sa rizicima koji su uzrokovani nefunkcioniranjem ekosistema i umjetnim promjenama u klimatskim uslovima.

Specifični ciljevi obuhvaćeni Prioritetom 2 su:

  • jačanje transnacionalnog upravljanja vodama i sprječavanje rizika od poplava,
  • jačanje održivog korištenja prirodne i kulturne baštine, kao i resursa,
  • poticanje obnove i upravljanje ekološkim koridorima, te
  • poboljšanje spremnosti za upravljanje rizicima okoliša

Ukupan budžet za prioritet 2 je: 83.423.830 eura.

Bolje povezan i energetski odgovoran Dunav

Program saradnje se bavi zajedničkim izazovima koji se odnose na ekološka pitanja (uključujući i nizak nivo buke), s niskim nivoom ugljika i sigurnim prometnim sistemima, uključujući unutrašnje plovne puteve i luke, kao I multimodalne veze kako bi se doprinijelo održivoj regionalnoj i lokalnoj mobilnosti, modalna integracija i inteligentni transport. Program također namjerava podržati regionalnu povezanost i uravnoteženu dostupnost urbanih i ruralnih područja. Bolje upravljanje regionalnom mobilnosti i bolja propusnost granica na regionalnom nivou treba osigurati da urbana i ruralna područja imaju koristi od mogućnosti stvorenih glavnim prometnim mrežama koje se razvijaju na evropskom nivou. S druge strane, energija je tipičan problem za koji je neophodan transnacionalni pristup kako bi se osigurala sigurnost opskrbe zemalja, tržišna integracija i učinkovitije prostorno uređenje, kao i kako bi se zajednički utvrdio najkritičniji infrastrukturni razvoj. Regionalno planiranje energije i usklađivanje treba biti poboljšano duž Podunavlja u širem kontekstu energetske politike Unije kako bi se zaštitila sigurnost i učinkovitost opskrbe energijom. Drugi aspekt je razvoj pametnih sistema distribucije gdje je programsko područje još uvijek u ranoj fazi. Program ima za cilj doprinijeti u specifičnom okviru za razvoj pametnih Sistema distribucije energije kako bi značajna ulaganja u regijama u obnovljive izvore energije, energetsku učinkovitost i pametne mreže bili učinkovitiji.

Specifični ciljevi obuhvaćeni Prioritetom 3 su:

  • podrška za životnu okolinu i sigurni transportni sistemi, kao i uravnotežena pristupačnost urbanih i ruralnih područja, te
  • poboljšanje energetske sigurnosti i energetske učinkovitosti.

Ukupan budžet za prioritet 3 je: 54.746.889 eura.

Dobro upravljanje regionom Dunava

Institucionalna saradnja i kapacitet je ključni cilj i vitalni element programa u isto vrijeme. Institucionalni kapacitet nije samo tehničko pitanje obrazovanja državnih službenika, već se to odnosi na to kako su tijela javne vlasti u interakciji sa i kako pružaju usluge poslovnim subjektima i građanima. "Dobro upravljanje" je temelj i krajnji cilj za izgradnju institucionalnih kapaciteta. Dobro upravljanje gradi povjerenje i društveni kapital. Države s visokim stepenom društvenog kapitala imaju tendenciju da su ekonomski bolje.

Potreba identificirana analizom razvija kapacitete javnih tijela i drugih zainteresiranih strana javnosti i civilnog društva kako bi postali sposobni za učinkovitiju borbu protiv izazova od najvišeg značaja za regiju. Uspostavljanje institucionalne saradnje od strane programa treba dovesti do poboljšanja pravnog i političkog okvira, razvijanja strategija i akcijskih planova, razvoja zajedničkih kapaciteta i koordiniranog pružanja usluga u područjima sa velikim društvenim izazovima, kao što su politika tržišta rada, obrazovne grupe i politike, izazovi demografskih promjena i migracija, uključivanje ranjive i marginalizirane grupe, participativni proces planiranja i uključenost civilnog društva, urbano-ruralno saradnja i partnerstvo, saradnju na sigurnosti i pravdi. Osim toga, Prioritet 4 se bavi potrebom za jačanje upravljanjem i olakšavaju provedbu EUSDR-a kroz ciljane mjere podrške.

Specifični ciljevi obuhvaćeni Prioritetom 4 su:

  • poboljšati institucionalne kapacitete za rješavanje velikih društvenih izazova, i
  • podrška upravljanju i provedbi EUSDR-a.

Ukupan budžet za prioritet 4 je: 33.890.932 eura.

Rok za prijave

Pozivi za dostavu projektnih prijedloga bit će objavljeni do 2020. godine Potencijalni aplikanti će pronaći detaljne informacije o svakom pozivu za dostavljanje ponuda na dijelu web-stranice o objavama. Zadnji poziv je bio otvoren do novembra/studenog 2019. godine, a novi poziv za projekte se očekuje u narednom periodu.

Geografsko područje podrške

BiH i više zemalja regije.

Kriterij podobnosti

Korisnici projekata finansiranih iz Programa mogu biti lokalna, regionalna, nacionalna javna tijela / tijela regulirana javnim pravom, međunarodne organizacije i privatna tijela (uključujući i privatna preduzeća iz zemalja EU programskog područja) koji imaju pravnu osobnost.

Potencijalni aplikanti mogu pogledati priručnik za svaki od poziva za dostavu projektnih prijedloga kako bi dobili više informacija o korisnicima projekta, ako i druge detalje koji se odnose na DTP projekte.

Kako aplicirati

Molimo vas da pogledate http://www.interreg-danube.eu/calls/calls-for-proposals za više informacija.

Kontakt

József Nádor Tér 2-4

1051 Budapest

Hungary

Web stranica: http://www.interreg-danube.eu/contacts/programme-management-contacts i http://www.interreg-danube.eu/contacts/national-coordination-and-contact-points