Mogućnosti razvoja koncepta pametnih mreža u elektroenergetskom sektoru Regije – Zeničko-dobojski i Srednjobosanski kanton.

Opis

U okviru projekta STRIDE – Poboljšano energijsko planiranje kroz integraciju koncepta pametnih mreža u Dunavskoj regiji, Centar za energiju, okolinu i resurse  –   CENER 21 u suradnji sa pridruženim partnerom, Regionalnom razvojnom agencijom – REZ Zenica, 9 i 10. juna održao lokalne radionice u Zenici i Travniku na temu „Mogućnosti razvoja koncepta pametnih mreža u elektroenergetskom sektoru Regije – Zeničko-dobojski i Srednjobosanski kanton.“

STRIDE projekat se implementira u sklopu Trećeg Dunavskog transnacionalnog programa.

U toku radionica učesnici su imali priliku da se upoznaju sa konceptom  pametnih mreža, te mogućnostima održivog i inovativnog razvoja elektroenergetskih sistema i smanjenja emisija.

Učesnici treninga bili su predstavnici javne vlasti (kantona i općina), elektrodistribucije Zenica i Travnik, elektrotehničkih fakulteta, MSP, nevladinog sektora i druge zainteresirane strane.

Teme radionica između ostalog su bile :

  •  

Posebno je bila značajna diskusija učesnika treninga o planiranim projektima vezanim za izgradnju novih sistema OIE u Regiji, razvoju infrastrukture prenosne i distributivne mreže za potrebe optimizacije upravljanja električnom energijom, povećanju instalacije pametnih brojila i razvoju mjerne infrastrukture kao i daljnjem razvoju sektora e-mobilnosti u pogledu izgradnje infrastrukture i povećanja uvoza električnih vozila. Pored toga, razgovaralo se i o uvođenju novih informacijsko-komunikacijskih tehnologija i softverskih rješenja u elektroenergetski sistem.

Od posebnog značaja za razvoj energetskog sektora Regije je realizacija projekata vezanih za razvoj intermitentnih obnovljivih izvora energije, kao što je VE Vlašić, planirane solarne elektrana u Brezi, Gračanici kod Gornjeg Vakufa i Kaknju, kao i projektima vezanim za korištenje električne energije iz biomase.

Ključno je da su se tokom događaja povezali predstavnici glavnih interesnih strana (lokalne samouprave, ministarstva, industrija i fakulteti) te da su međusobno podijelili stečeno znanje i iskustva vezana za razvoj energetskog sektora kroz integraciju pametnih mreža.

Događaj je doprinio jačanju svijesti o značaju integracije pametnih mreža u energetsko planiranje, a u cilju postizanja energetske sigurnosti, efikasnosti i nezavisnosti, kao i u svrhu ispunjavanja ciljeva klimatske neutralnosti.

Pozivamo sve zainteresirane strane da budu dio mreže mreža razmjene znanja u oblasti pametnih mreža, registracijom na Platformi STRIDE projekta: https://energy-stride.com/

http://www.interreg-danube.eu/approved-projects/stride

Materijali

Kliknite ovdje za preuzimanje materijala