SMART-UP Sarajevo Challenge
Vrijednost projekta
2.000 KM
Opis
Razvijte budućnost Sarajeva pridruživanjem na Smart-up Sarajevo Challenge – prijavite se i doprinesite pozitivnoj promjeni
Sarajevo je grad na putu ka digitalizovanoj budućnosti. Međutim, svakodnevno se susrećemo sa mnogobrojnim izazovima koji otežavaju tu tranziciju. Smart-up Sarajevo Challenge za cilj ima predstavljanje inovativnih i pametnih rješenja za rukovanje sa tim izazovima.
Zadatak je razviti potpuno novo rješenje u skladu sa pravilima izazova. Tematske cijeline koje obuhvata izazov su: smart mobility, e-government, green economy, IoT i ICT tehnologije.
Prize pool je 2000 KM, od kojih prvo mjesto osvaja 1000 KM, drugo mjesto 600 KM i treće mjesto 400 KM.
Sudjelovati mogu svi učenici, studenti i mladi profesionalci, starosne dobi od 18 do 30 godina. Kroz mentorsku podršku, mladi će dobiti upute kako formirati svoju ideju za predstavljanje.
Finalna rješenja će se predstaviti na Sarajevo Unlimited konferenciji 7.11.2023., a pobjednike ćemo proglasiti na ceremoniji zatvaranja konferencije 8.11.2023.
Prijave su otvorene do 18.10.2023. do 23:59.
Lokacija dešavanja: Networks INT, Sarajevo (Skenderpašina 1)
Nagrada: Prize pool 2.000KM (1. mjesto 1000KM, 2. mjesto 600KM, 3. mjesto 400KM)
Ciljna grupa:
Učenici srednjih škola, studenti univerziteta i mladi profesionalci u godinama od 18 do 30.
Format grupa:
Grupe se formiraju po izboru takmičara, minimum je 3 člana, maksimum je 5 članova.
Link za prijavu:
https://forms.gle/skc2riYUwZcnQJwy8
Koncept:
Sarajevo je grad na putu ka digitalizovanoj budućnosti. Međutim, svakodnevno se susrećemo sa mnogobrojnim izazovima koji otežavaju tu tranziciju. Smart-up Sarajevo Challenge za cilj ima predstavljanje inovativnih i pametnih rješenja za rukovanje sa tim izazovima.
Kroz ovaj izazov mladi imaju priliku da smisle rješenje za jednu od narednih kategorija:
- Razvijanje pametnog saobraćaja grada Sarajeva
- E-Government
- Zelena ekonomija (Green economy)
- Internet of Things (IoT)
- ICT
Loše regulisani saobraćaj vodi ka velikim zastojima, zagađenju, saobraćajnim nesrećama i konfliktu. Jedan od vodećih uzroka tome jeste loša saobraćajna infrastruktura i manjak aplikacije rješenja pametnih gradova. Primjere pametnog saobraćaja možemo vidjeti u mnogim gradovima, kao što su Singapur, London, San Francisko i Barselona. Njihovo ulaganje u razvijanje saobraćaja kroz pametne tehnologije možemo primijetiti kroz priložene benefite:
- Poboljšano upravljanje saobraćajem
- Povećana sigurnost
- Efikasno upravljanje parkingom
- Održiv transport
- Donošenje odluka vođeno pametnim podacima
- Poboljšan kvalitet vazduha
- Poboljšan kvalitet života
Kroz vrijeme smo mogli primijetiti loše regulisan saobraćaj u Sarajevu. Često smo svjedoci dugim zastojima, saobraćajnim nesrećama, zagađenom zraku i svađama između vozača. Zbog toga je neophodno razviti pametna rješenja za efikasni saobraćaj u Sarajevu.
U nastavku, jedan od izazova sa kojim se često susrećemo su duge procedure i zastoji u državnim institucijama. Građani nisu upoznati sa potrebnom papirologijom koju moraju priložiti za sticanje dokumenata. Proces može biti znatno ubrzan primjenom digitalizacije u razvijanju servisa državnih institucija. Benefiti e-Government servisa uključuju:
- Povećana efikasnost
- Poboljšana transparentnost
- Poboljšana pristupačnost
- Uštede troškova
- Bolja isporuka usluga
- Donošenje odluka vođeno podacima
- Osnaživanje i učešće građana
- Održivi razvoj
U društvu koje kontinuirano traži načine da preventira zagađenje planete Zemlje, pojam zelene ekonomije je dobio na popularnosti. Zelena ekonomija se odnosi na ekonomski sistem koji ima za cilj promovisanje održivog razvoja, efikasnosti resursa i zaštite životne sredine. Karakterizira ga korištenje obnovljivih izvora energije, efikasno korištenje resursa, smanjenje emisije ugljika te promocija zelenih tehnologija i praksi. Kroz zelenu ekonomiju, naša zajednica beneficira na razne načine, neki od njih su:
- Ekološka održivost
- Stvaranje novih radnih mjesta i ekonomski rast
- Energetska sigurnost i nezavisnost
- Novčane uštede i efikasnost
- Inovacije i tehnološki napredak
- Otpornost i prilagođavanje klimi
- Globalna saradnja i održivi razvoj
Mnoge od ideja za poboljšanje našeg okruženja i rješavanje izazova zahtijevaju korištenje savremenih IoT tehnologija. IoT ili Internet of Things odnosi se na mrežu fizičkih uređaja, vozila, uređaja i drugih objekata ugrađenih sa senzorima, softverom i mogućnostima povezivanja koji im omogućavaju povezivanje i razmjenu podataka putem interneta. U suštini, IoT omogućava daljinski nadzor, kontrolu i interakciju objekata, stvarajući visoko međusobno povezan i inteligentan ekosistem. Taj inteligentni sistem donosi veliku prednost u rješavanju mnogobrojnih izazova sa kojima se susrećemo, a neke od prednosti uključuju:
- Povećana efikasnost i produktivnost
- Poboljšano donošenje odluka
- Poboljšan kvalitet života
- Povezivanje i praktičnost
- Povećana sigurnost i sigurnost
Zadatak je razviti potpuno novo rješenje u skladu sa pravilima izazova. Sudjelovati mogu svi učenici, studenti i mladi profesionalci, starosne dobi od 18 do 30 godina.
Kroz mentorsku podršku, mladi će dobiti upute kako formirati i razviti svoju ideju za predstavljanje. Nakon razvijanja projekta, predstavnik svakog tima na raspolaganju ima 5 minuta za predstavljanje projekta stručnom žiriju. Stručni žiri će ocijeniti finalne projekte te dati savjete kako mogu unaprijediti svoje ideje. U konačnici, pobjednici izazova i najbolja ideja će biti predstavljena na regionalnoj konferenciji Sarajevo Unlimited 8.11.2023. Međutim, najbolji dio ne staje tu.
Pozivamo sve zainteresovane da se tokom otvorenog poziva za prijave registruju u lonac.pro zajednici i postave pitanje stručnim licima koja im mogu pomoći oko razvoja ideje.
Odabrani timovi će dobiti priliku da svoje ideje pitchuju predstavnicima Tech4Impact fonda za investiciju od 50.000 do 250.000 KM.
Sarajevo će postati grad pametnih tehnologija, budite dio pozitivne promjene društva.
*Opaska: predložene ideje se neće realizirati u sklopu Sarajevo Unlimited foruma.